Hádzanárske Súťaže

Súťaže v hádzanej mužov patria medzi najobľúbenejšie športové podujatia. Od roku 1938 tento šampionát mužov organizuje Medzinárodná hádzanárska federácia. Turnaj je povinnou udalosťou pre fanúšikov hádzanej na celom svete. Turnaj sa koná v mnohých rôznych mestách po celom svete a má návštevnosť viac ako 60 000 divákov. Viac informácií o súťaži nájdete na ich oficiálnej stránke. Tu sú niektoré fakty a čísla o tomto športe.

Medzinárodná hádzanárska federácia (IHF) upravila svoje pravidlá týkajúce sa uniforiem žien, ktoré im povoľujú nosiť topy a tielka namiesto bikín. Táto akcia prišla po globálnej základnej kampani proti objektivizácii žien a dievčat. Nórska Talitha Stoneová stála v čele globálnej kampane a spustila petíciu na change.org. Petícia vyzbierala viac ako 61 000 podpisov a viedla k zmenám v pravidlách hádzanárskych súťaží.

Hra sa hrá medzi dvoma tímami po siedmich hráčoch. Každý polčas trvá tridsať minút a nasleduje prestávka. Je to rýchly a fyzický šport, v ktorom hráči nemajú ochranné pomôcky. Hoci nemusia byť schopní kopnúť do lopty rukami, na pohyb lopty používajú celé telo. Brankár je jedinou osobou, ktorá môže kopať loptu. Vo Svetovom pohári a olympijských hrách je deväť divízií hádzanárskych súťaží.

Pravidlá hádzanej sú veľmi jednoduché. Na ihrisku s rozmermi 40 x 20 metrov je v strede každej strany bránka. Okolo bránky je takmer polkruhová oblasť. Zóna a záhyb sú vymedzené šiestimi a deviatimi metrami, pričom čiara trestného hodu a stredná čiara patria obom polčasom. Cieľom je kruhová plocha, ktorá je dva metre vysoká a tri metre široká. Je tiež pripevnený k podlahe alebo stene.

Hlavné rozdiely medzi súťažami v hádzanej družstiev a bežnými zápasmi v hádzanej sú v počte hráčov a veľkosti ihriska. Lopta použitá v oboch hrách má priemer 58-60 cm a váži približne 425 gramov. Lopta používaná v ženských hádzanárskych súťažiach je menšia a hráčkam sa odporúča, aby ju používali na tréning. Lopta je dôležitou súčasťou hry a malo by sa s ňou zaobchádzať opatrne. Hra bude vyžadovať veľa sústredenia od všetkých hráčov, takže sa uistite, že ste dobre pripravení.

Existujú dve hlavné formy tímovej hádzanej. Sedemčlenná hra sa hrá vonku, zatiaľ čo verzia pre osem sa hrá v interiéri. Oba štýly hry je možné hrať v interiéri alebo exteriéri. Veľkosť a tvar hádzanárskeho ihriska sú dôležité pri určovaní víťaza. Každý tím by mal mať aspoň dvoch hráčov, takže sa uistite, že nezmeškáte žiadny zápas. Týmto spôsobom sa hráči môžu dozvedieť viac o športe a zlepšiť svoje zručnosti.